top of page
Пошук
 • Фото автораme-doc

Зміни щодо РРО для «єдинників»: ключові дати 2020 року

Оновлено: 22 лип. 2020 р.

У з в'язку з зміною законодавства, строки впровадження ПРРО змінилися - Актуальна новина

Розглянемо у хронологічному порядку, яким ФОП-платникам єдиного податку треба застосовувати РРО у 2020 році. (Зауважимо, що з 01.01.2021 року його мають застосовувати майже всі «єдинники»)


Нагадаємо, що 19 жовтня 2019 року у «Голосі України» №200 було опубліковано Закон №129-ІХ, яким вносяться зміни щодо застосування РРО платниками єдиного податку.


Звертаємо увагу, що ці зміни будуть здійснюватися поетапно та мають перехідні положення. Розглянемо їх хронологію у 2020 році.


Правила застосування РРО з 01.01.2020 року


На сьогодні згідно з пп. 296.10 ПКУ РРО можуть не застосовувати ФОП - платники ЄП:

 • I групи;

 • ІІ - IV груп незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 000 000 гривень.


Водночас це звільнення не поширюється на підприємців-«єдинників», які здійснюють реалізацію:

 • технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;

 • лікарських засобів та виробів медичного призначення.

Але якщо такі платники ЄП здійснюють виключно безготівкові розрахунки, то РРО їм застосовувати не потрібно (про що далі).


Правила застосування РРО з 19.04.2020 р. по 01.10.2020 р.


З 19.04.2020 р. набере чинності більшість норм Закону №129-ІХ, зокрема з цієї дати запрацює  норма п. 53 підрозділу 10 Розділу ХХ ПКУ. Нею передбачено перехідні положення застосування РРО.


Цим пунктом передбачено, що на період до 01.10.2020 р. перелік видів діяльності ФОП-«єдинників», які зобов’язані використовувати РРО незалежно від обсягу доходу, поповнюється ще й наданням платних  послуг у сфері охорони здоров’я.


Тобто до 01.10.2020 р. РРО, як і раніше, зможуть не застосовувати підприємці І групи, ІІ-ІV групи (з обсягом доходу за останній календарний рік до 1 000 000 грн), крім тих, що здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медичного призначення, а також надання платних послуг у сфері охорони здоров’я.


Правила застосування РРО з 01.10.2020 року


Частиною 2 п. 53 підрозділу 10 Розділу ХХ ПКУ передбачено вже суттєвіше розширення переліку підприємців «єдинників», які мають застосовувати РРО незалежно від обсягу доходу.


Так, у період з 01.10.2020 р. по 31.12.2020 р., незалежно від обсягу доходу, мають застосовувати підприємці, платники ЄП ІІ-ІV групи, які здійснюють:


 • реалізацію товарів (надання послуг) через мережу Інтернет;

 • реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;

 • реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров’я;

 • реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння;

 • роздрібну торгівлю вживаними товарами в магазинах (група 47.79 КВЕД);

 • діяльність ресторанів, кафе, ресторанів швидкого обслуговування, якщо така діяльність є іншою, ніж визначена п. 11 ст. 9 Закону про РРО;

 • діяльність туристичних агентств, туристичних операторів;

 • діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщення (група 55.10 КВЕД);

 • реалізацію текстилю (крім реалізації за готівкові кошти на ринках), деталей та приладдя для автотранспортних засобів відповідно до переліку, що затверджується Кабінетом Міністрів України.


При цьому, як і раніше, ФОП І групи та ФОП ІІ-ІV групи з обсягом до 1 000 000 грн, які не здійснюють перелічені вище види діяльності, зможуть працювати без РРО.


Правила застосування РРО з 01.01.2021 року


З 01.01.2021 року дія перехідної норми п. 53 закінчується і замість неї вводиться в дію оновлений п. 296.10 ПКУ, який передбачає майже повну «фіскалізацію» розрахункових операцій підприємців-«єдинників».

З 01.01.2021 року згідно з п. 296.10 ПКУ РРО не застосовуватимуть лише платники єдиного податку І групи.


Чи потрібно застосовувати РРО при безготівкових розрахунках?


Нагадаємо, що незалежно від форми суб’єкта господарювання, його системи оподаткування та обсягу доходу РРО, якщо розрахунки за придбаний товар (послугу) проводяться у безготівковій формі без застосування платіжних карток і кошти перераховуються з поточного рахунку покупця на поточний рахунок продавця, то РРО не потрібен. Про це, зокрема, зазначали і податківці.


До безготівкових розрахунків в даному випадку належить і операція з внесення покупцем у касі банку готівки для подальшого її зарахування на поточний рахунок продавця.


А ось якщо покупець для розрахунку використовує платіжну картку, зокрема, при переказі коштів з платіжних систем Приват 24, Монобанк, Liqpay, Portmone та інших, застосування РРО (на думку податківців!) є обов’язковим. Останню їх консультацію з цього питання читайте тут.


Щодо використання РРО у разі розрахунків через Приват24 ми не згоджуємося, але позиція ДПС вже є та вона протилежна. Тому радимо платникам податків:

 • або на власний ризик йти проти позиції податківців і не застосовувати РРО в разі оплати за товари, роботи, послуги дистанційно  через Приват24.

 • або ж отримувати власні ІПК з цього питання, а у разі отримання незадовільного висновку  - оспорювати його у судовому порядку.


569 переглядів0 коментарів

Comments


bottom of page